دکتر حیدر امیران عضو هئیت عملی دانشگاه آزاد اسلامی و مدیر عامل شرکت مشاورین کیفیت ساز،در مقدمه کتاب راهنمایی گام به گام سرآمدی سازمانی بر اساس مدل های EFQM/INQA می گوید:

وقتی به حرکت های کیفیت خواهی در ایران نگاه می کنیم ،پی می بریم که ما در زمینه مفاهیم کیفیت یک قصور بزرگ داشته ایم و آن اینکه متاسفانه اقدامی برای بومی کردن مفاهیم اکثرا وارداتی کیفیت (که صد البته ضروری و لازم هم هستند) نکرده ایم و این خلائی بسیار بزرگ می باشد که هر روز عمق آن بیشتر و بیشتر می گردد .

ایشان اضافه می کند که حال نوبت اندیشمندان و صاحبنظران کیفیت می باشد که کیفیت ایرانی بر پایه اصول ،باورها و راهکار خاص ایرانی طراحی کرده و به هموطنان خود عرضه کنیم البته این کار خود بسیار دشوار تر از وارد کردن مفاهیم آماده غربی و کوشش در جهت رشد و اشاعه آن میان هموطنان می باشد اما چه باک که حلاوت این کار سنگین و دشوار پذیر کیفیت و تصاحب و جان ایرانیان در کلیه عرصه های کسب و کار می باشد.

 

2-2- مدل پیشرفته مدیریت کیفیت جامع

برای اینکه روشی جامع و سیستماتیک جهت پیاده سازی مدیریت کیفیت جامع داشته باشیم بایستی در آغاز مدلی مفهومی را توسعه دهیم . این مدل بایستی ساده ، منطقی و به قدر کافی جامع و فراگیر باشد همچنین این مدل بایستی توانایی تحمل و کاربرد در شرایط بسیار متغیر بخش های جدید را نیز داشته باشد .

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

مدل مدیریت کیفیت جامع پیشرفته به مقصود طرفداری از سیستم مدیریت کیفیت جامع از یک روش یکپارچه و متناسب بهره گیری می کند . این سیستم مدیریتی در واقع یک فرآیند بهبود مستمر می باشد که سازمان را متعهد می کند بر اینکه خود را بر اساس کیفیت مدیریت کند . (فلاورجانی،1388)

 

مدل ژاپنی 5 اس

در واقع 5 اس تکنیکی می باشد به مقصود ایجاد و حفظ محیط کاری سالم با کیفیت بالا در سازمان ، این کلمه در واقع نشانه دهنده پنج کلمه ژاپنی می باشد . معانی معادل این کلمات در انگلیسی و نمونه های خاصی از آن ارائه شده می باشد

نمونه های خاص مفهوم معادل انگلیسی کلمه ژاپنی :

دور انداختن چیزهایی بی ارزش سازماندهی     Structurise seiri

بازیابی یک پرونده در 30 ثانیه روشمند کردنsystematize section

مسئولیت شخصی تمیز کردن سلامت کردنsanitize  seiso

شفافیت در ذخیره سازی داده ها استاندارد کردن  standardize seiketsu

انجام روزانه 5 اس ایجاد نظم و ترتیب  self-discipline shitsuke

تکنیک 5 اس :

این تکنیک به صورت گسترده ای در ژاپن مورد بهره گیری قرار گرفت . بیشتر کسانی که از این تکنیک بهره گیری کرده اند ، عقیده دارند که این روش تنها برای زیبایی و بهبود فیزیکی محیط کار مناسب نیست ، بلکه بهره گیری از آن به مقصود بهبود فرآیندهای سازمان نیز بسیار مفید خواهد بود . مثل اینکهً تکنیک های 5 اس در تمام جنبه های زندگی کاربرد دارد . (www.betsa.ir)

 

2-3- گروه کنترل کیفیت (QCC)

دایره کنترل کیفیت در واقع یک گروه کوچک متشکل از افراد و کارمندان سازمانی می باشد که با یکدیگر همکاری دارند تا از این طریق به مواردی همچون بهبود عملکرد سازمان ، تکریم به افراد و کارکنان ، ایجاد گروه های کاری با روحیه بالا از طریق توسعه و بهبود پتانسیل بی حد و حساب اعضای گروه کمک کنند .

ژاپنی ها تجربه کرده اند که در حدود 95% از معضلات مربوط به کیفیت در بسیاری از سازمانها می تواند از طریق روش های کنترل کیفیت ساده ای همچون هفت ابزار کنترل کیفیت به گونه کامل برطرف گردد . (Inshikawa,1986)

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

لینک متن کامل این پایان نامه با فرمت ورد