هدف از این گفتار اظهار تاریخچه‌ای درمورد برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) می باشد. در اینجا کوشش می گردد تامین‌کنندگان اصلی ERP و نیز تاثیرات کلی توسعه سخت‌افزار و نرم‌افزارهای کامپیوتری بر این صنعت و نیز ادغام صنایع که اخیراً رخ داده می باشد مورد مطالعه اجمالی قرار گیرد. منابع لازم در این موضوع نیز از مصاحبه‌هایی که با آقایان ای دی، مک وبینی  بنیان‌گذار شرکت Edward’s. Dj ریک آلن  نایب رئیس پیشین بخش مدیریت مالی و ریک سؤ  مشاور پیشین شرکت Edward’s D.j بدست آمده می باشد. همچنین از اطلاعات آقای بیل رابینسون که سمت مشاور صنعتی را در اواسط دهه 80 در IBMداشته، در تدوین این بخش بهره گیری شده می باشد. حرکت از MRP که در اواخر 1970 و اوایل 1980 صورت گرفته در اثر نیاز به یکپارچه‌سازی توابع مختلف منابع سازمانی بوده می باشد. نکته قابل توجه در این‌باره این می باشد که بسیار پیش از آنکه سازمان‌ها به سوی ساختار تخت در اوایل دهه 1990 پیش بروند و نیاز به یکپارچه‌سازی داده‌ها را به عنوان یکی از بناهای اصلی کسب و کار تشخیص داده بودند. در ادامه تاریخچه‌ای از ERP و ارتباط آن با یکی دیگر از سیستم‌های قبلی آن یعنی MRP II اظهار می گردد.

برای جامع بودن مطلب، تاریخچه سیستم‌های اطلاعاتی را از دهه 1960 مطالعه کرده سپس با سرعت از این دوره گذشته و پیشینه این سیستم‌ها را در دوره‌هایی که توسعه‌های مهمی در آن رخ داده بسط داده تا به دوره فعلی برسیم.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 

 

2-1-1 دهه 1960 کامپیوترهای اولیه برنامه‌ریزی احتیاجات مواد MRP

در دهه 1960 عمده فشار رقابتی مربوط به هزینه بود. به تبع آن استراتژی ساخت و تولید، متمرکز بر محصول و حجم بالای تولید، برای حداقل کردن هزینه‌ها با در نظر داشتن فرض شرایط اقتصادی پایدار بود. در اوایل این دهه تمرکز نرم‌افزاری بیشتر بر روی سیستم‌های کنترل موجودی بود. در این مدت همچنان بیشتر از مفاهیم سنتی کنترل موجودی برای توسعه نرم‌افزارهای مرتبط بهره گیری می‌گردید. معرفی سیستم کامپیوتری نقطه سفارش مجدد ROPکه شامل اندازه‌ اقتصادی سفارش و نقطه اقتصادی سفارش بود، نیازهای اساسی تولید برنامه‌ریزی و کنترل MPC این سازمان‌ها را برآورده می‌نمود.

MRPکه شکل پیشرفته BOPMS بود، با در دست داشتن اطلاعات لازم در مورد اندازه تقاضا برای محصولات و همچنین ساختار محصولات مورد نیاز می‌توان به

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

لینک متن کامل این پایان نامه با فرمت ورد