در اوایل 1980 J.D Edward تمرکز و کوشش خود را برای نوشتن نرم‌افزاری برای نوشتن نرم‌افزاری برای سیستم IBM [38] آغاز نمود. این سیستم بسیار گزینه کم‌هزینه‌تری برای کامپیوترهای مین فریم بود. این سیستم دیسک درایوهای انعطاف‌پذیری به لحاظ ظرفیت را فراهم می‌نمود که برای کسب و کارهای با اندازه کوچک و متوسط مناسب بود، واژه MRP به جای برنامه‌ریزی احتیاجات مواد کم‌کم به عنوان برنامه‌ریزی منابع ساخت و تولید به کار می‌رفت. سرانجام واژه MRP II برای اظهار قابلیت‌های سیستم جدیدتر ابداع گردید. در نیمه دوم دهه 1980 میلادی سیستم MRP II که شکل توسعه‌یافته MRP بود توسط اولیور وایت معرفی شده در این سیستم علاوه بر اطلاعات موارد مورد نیاز، برای سایر منابع مانند ماشین‌آلات و تجهیزات، پرسنل، ابزار، ظرفیت، انبار و… نیز برنامه‌ریزی انجام می‌گردید.

بدین ترتیب بهره‌وری منابع و کارایی سازمان به شکل چشمگیری افزایش پیدا نمود، قبل هر سیستم MRP II در خودداری منطق MRP بود که حال به شکل کدهای مدرن تری بازنویسی شده بود.

هم زمان با این تغییر در حوزه کاربرد نرم‌افزارها، فشار رقابتی صنایع ساخت و تولیدی در دهه 1980 در سایه در نظر داشتن مساله کیفیت و ظاهر شدن اساتید برگ آن شامل جوران، دمینگ، کراسبی، ایشیکاوا و دیگران تغییر پیدا نمود. استراتژی‌های ساخت و تولید در کلاس جهانی و تمرکز بیشتر بر کنترل فرآیند، ساخت و تولید در کلاس جهانی و تمرکز بر کاهش هزینه‌های بالاسری تغییر پیدا نمود، چرخه بسته زمان‌بندی، گزارش‌گیری ارتقاء یافته‌تر از تولید کارگاهی ارتباط آن با زمان تحویل، زمان‌بندی و تامین به علاوه گزارش‌های هزینه‌ای با جزئیات بیشتر در سیستم جدید MRP II، به مقصود پشتیبانی از این اولویت‌های جدید در نظر گرفته شده‌اند. در این دوره بود که کم‌کم یکپارچه‌سازی پکیچ‌های نرم‌افزاری به وجودآمد. ایده یکپارچه‌سازی کردن پکیچ‌های نرم‌افزاری از اینجا بود که می‌خواستند تراکنش‌های فروش، موجودی خرید، اطلاعات موجودی و حسابداری را به‌روز کند، این ایده بسیار نوآورانه بود و به کمک این ایده می‌گردید چندین سیستم مجزا را به کمپانی‌ها در آن وقت برای بخش‌های مختلف خود در نظر می‌گرفتند را با یک سیستم‌ جایگزین نمود، IBM J.D. Edwardsسیستم 38 و سیستم بعدی 400 IBM AS را با هم معرفی کردند، با این سیستم‌ها در دوره‌های معینی از کار به شکل دسته‌ای  مورد پردازش واقع شده و خروجی چاپی این سیستم‌ها وضعیت جاری این سازمان را نشان می‌داد. این کامپیوترهای کوچک IBAM به کمک زبان برنامه‌نویسی 2PRG که یک زبان تراکنش‌گرا  که توسط خود IBM توسعه یافته و مناسب پردازش دسته‌ای بود. برنامه‌ریزی شده بود. درعوض شرکت تجهیزات دیجیتال EC  مینی‌کامپیوترهایی را که تحت سیستم‌عامل Unix چندکاربره کار می‌نمود را توسعه داد این توسعه جدید امکان دستیابی به تراکنش‌های آنی و لحظه‌ای از سیستم و در نتیجه امکان پشتیبانی بهتر از تصمیمات را با در نظر داشتن فراهم بودن گزارشات در هر زمان که مدیران اراده می‌کردند را می‌داد.

در اواخر دهه 1980، IBM, MAPICS به بالاترین اندازه جایگاه خود رسید. در آن وقت تخمین زده می‌گردید که حدوداً 65% صنایع ساخت و تولید از سیستم‌های IBM 400 AS و 38 بهره گیری می‌کردند. حتی IBM سیستم خود را برای تدریس در آن وقت سیستم MAPICS IBM دارای نواقصی بود مانند اینکه در تابع حسابداری آن تولید از ماده خام به کار در جریان ساخت WIP  و موجودی مطلوب تکمیل گردید FGI  به علاوه تراکنش‌های ارسال و دریافت به شکل مستقیمی در دفتر معین به شکل بلادرنگ  منعکس نمی‌گردید و درعوض تراکنش‌ها اختصار شده و سپس در دفتر معین کل در پایان ماه آورده می‌گردید.

با گسترش جهانی شدن Baan در 35 کشور جهان شعبه ایجاد نمود در سال 1995، Baan دارای حدود 180 مشتری جهانی و بیشتر از 1000 کارمند گردید. با ادامه طریقه جهانی شدن people soft در کانادا، اروپا، آسیا،‌ آفریقا و آمریکای مرکزی و جنوبی دفاتری ایجاد نمود. سال 1992 سال انتشار نسخه R/3 و SAP بود. مشخصه اصلی فرق R/3 از سیستم‌های ERP پیشین بهره گیری از معماری سخت‌افزاری server-client بود این معماری به سیستم اجازه می‌داد که بر روی دامنه متنوعی از پلتوزم‌های کامپیوتری مانند Unix و ویندوز NT اجرا گردد. R/3 با رویکرد معماری باز طراحی شده بود که به کمپانی‌های دیگر Third-Partyاجازه توسعه‌های نرم‌افزارهایی که در SAP R/3 موجود بود را می‌داد. کامپیوتر (متعلق به  شرکت های تجهیزات دیجیتال

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

400 IBM AS و یا UAX) و مین فریم 370 IBM بود. درحقیقت قابلیت توزیع بار کامپیوتر (اصلی) به چندین کامپیوتر کوچک به واسطه هزینه نسبتاً پائین سخت‌افزارهای جایگزین، بسیار نوآورانه و جذاب بود. پس از بحث تاریخچه و در ادامه در مورد معماری Client-Server بیشتر بحث خواهیم نمود.

در سال 1999 تسلط IBM در دهه 1980 از بین رفت وSAP, Baan, People-Soft, Oracle, J.D. Edwards قسمت‌ عمده‌ای از بازار ERP را تحت کنترل خود درآوردند. در این دوره شرکت‌های ذکر گردیده رشد زیادی کردند و شاید تنها فاکتور موثر بر رشد سریع نرم‌افزارهای ERP مساله Y2K یا مساله سال 2000 بود. موفقیت در حل این مساله مصادف با رشد سریع تکنولوژی و سپس شروع ادغام صنایع مختلف بود. در سال 1997 انستیتو علوم تصمیم‌گیری  اولین کنفرانس سالانه خود را در باب معرفی ERP تشکیل داد.

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

لینک متن کامل این پایان نامه با فرمت ورد