کارت هوشمند به عنوان کارآمدترین عضو خانواده کارت های معمول، قلمداد می گردد. این کارت شامل یک مدار مجتمع الکترونیکی به شکل تراشه می باشد که عناصری برای نقل و انتقال ذخیره سازی و پردازش اطلاعات به همراه دارد. انتقال اطلاعات می تواند به وسیله اتصالاتی که بر روی سطح کارت هست و یا بدون اتصالات از طریق میدان های الکترومغناطیسی انجام گردد. یکی از فواید این کارت ها این می باشد که اطلاعات ذخیره شده در آن ها می تواند در برابر دسترسی و تغییرات غیر مجاز محافظت گردد. از مزیت های دیگر کارت های هوشمند، در کنار اعتبار بالای آن به لحاظ امنیتی، طول عمر بیش تر آن در مقایسه با کارت های مغناطیسی می باشد.

با پیشرفت هایی که در تولید و بهره گیری از کارت های هوشمند به وجود آمده می باشد انواع جدید پروژه های پول الکترونیکی در کشورهای آمریکا و سایر کشورهای پیشرفته در دست اجرا می باشد. در همین زمینه به عنوان مثال از کیف پول الکترونیکی و کارت های موندکس می توان نام برد. کیف پول الکترونیکی عبارت می باشد از کارت مخصوصی که جهت خریدهای کوچک مثل بلیط اتوبوس، قطار، تاکسی یا هزینه صورت حساب رستوران مورد بهره گیری قرار می گیرد. مزیت کیف پول الکترونیکی امنیت، آسانی در پرداخت، عدم نیاز به حمل پول خرد، ریسک کم و پرداخت تضمین شده می باشد. موندکس یک کارت هوشمند می باشد که توسط بانک نشنال وست مینستر ارائه گردید. این کارت جهت حذف پول کاغذی و سکه طراحی شده می باشد. هدف از این کارت ایجاد یک نوع استاندارد برای پول الکترونیکی می باشد. این کارت از فناوری کارت های هوشمند بهره گیری می کند و در ماشین های خودپرداز، تلفن های مخصوص، ترمینال های نقطه فروش و کیف های موندکس قابل بهره گیری می باشد ( شهرستانی، 1387، صص45-44 ).

انواع کارت به لحاظ گسترده جغرافیایی کاربرد

نوع دیگر طبقه بندی کارت ها بر حسب گسترده جغرافیای کاربرد آن ها می باشد که به دو دسته تقسیم می شوند:

الف) کارت های داخلی

ب) کارت های بین المللی

 الف) کارت های داخلی

کارت های داخلی همانگونه که از اسمشان پیداست در داخل محدوده جغرافیایی یک کشور کاربرد دارند و

تنها در داخل کشور و به ارز همان کشور قابل بهره گیری می باشد. این نوع کارت ها در اغلب کشورها رایج می باشد. در ایران هم طی سال های اخیر بکارگیری آن در سطح محدودی رایج شده می باشد. این کارت ها می توانند دارای انواع مختلفی باشند. مثل کارت بدهکار، کارت اعتباری، کارت هزینه، کارت تضمین چک، کارت ماشین خود پرداز.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد