از طریق بانکداری تلفنی، سیستم بانک، مشتریان را به مقصود بهره گیری از تلفن، برای تماس با مرکز فراخوانی

بانک و انجام فعالیت ها از این طریق، توانا می سازد، افراد می توانند حجم وسیعی از معاملات  غیر نقدی، انتقال حساب و استعلام را انجام دهند.

ماشین های خودپرداز

ماشین های خودپرداز در بدو ورودشان (1970) موفقیت های چشمگیری را در ارائه ی خدمات مالی کسب کرده اند. در سال 1998 بالغ بر 165000 ماشین خودپرداز در امریکا نصب شده بود. که ماهانه حدود  000/000/900 معامله را پوشش می دهند.

اصولاً این گونه ماشین ها خدمات متنوعی از قبیل؛ برداشت نقدی، سپرده گذاری، انتقال وجوه، صورت حسابها وغیره را به مشتریان ارائه می دهند. البته بایستی مدنظر داشت که نحوه ی عملکرد هر خودپرداز به نوع نرم افزارها و محلی که در آن جا نصب می گردد، بستگی دارد ( کهزادی، 1383، صص 351 –  349 ).

بانکداری موبایلی

از دیگر مفاهیمی که در زمینه بانکداری الکترونیک توسعه یافته می باشد، بانکداری از طریق تلفن همراه می باشد. این رویکرد در حقیقت توسعه یافته بانکداری اینترنتی و بانکداری خانگی می باشد، به این نحو که افراد با بهره گیری از کامپیوترهای دستی خود با اتصال به موبایل، به شبکه های اصلی ارتباطی با بانک (اینترنت یا سایر شبکه های اختصاصی بانک) خدمات مالی مورد نظر را دریافت می کنند. با بهره گیری از موبایل می توان بسیاری از عملیات بانکی، همچون مطالعه مانده ی وجه در حساب ها، توقف پرداخت چک، نقل و انتقال پول از یک حساب و حساب دیگر و غیره را انجام داد، که لازمه ی ایجاد آن بستر مخابراتی پرسرعت برای ارتباط اینترنتی و پشتیبانی از پروتکل ها و استانداردهای مورد بهره گیری در تلفن همراه می باشد ( حسن زاده پورفرد، 1381، ص14 ).

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

بانکداری دفتری

بانکداری دفتری مانند بانکداری خانگی می باشد، با این تفاوت که بانکداری خانگی مخصوص خانوارهاست و

بانکداری دفتری در دفاتر کار افراد صاحبان حرفه، مؤسسات و سازمان ها مورد بهره گیری قرار می گیرد ( شیخانی، 1382، ص 72 ).

خدمات بانکی مبتنی بر تلویزیون

شیوه ی دیگر، بهره گیری از شبکه ی تلویزیونی کابلی، برای انجام امور بانکی می باشد. در این شیوه با بهره گیری از یک حساب و انتخاب کانال تلویزیونی مربوط به بانک خود، می توان بسیاری از عملیات بانکی را که از طریق تلفن عادی انجام می گردد، انجام داد. این روش طی 2 یا 3 سال گذشته ابداع شده می باشد و به دلیل دسترس بودن تلویزیون در هر خانه ای این شیوه بسیار مورد توجه قرار گرفته می باشد. در واقع یکی از حلقه های تکمیلی بانکدای الکترونیک در دنیا می باشد که رو به گسترش می باشد. در این شیوه مشتری می تواند

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد