در سال 2002 و به دنبال فشار رقابتی کمپانی‌های تامین‌کننده در سال 2002 و به دنبال فشار رقابتی کمپانی‌های تامین‌کننده ERP هرکدام از این کمپانی‌ها به فکر یافتن راه‌هایی برای بهبود کیفیت محصولات و افزایش سهم بازار خود بودند. در طی سال‌های 2000 تا 2002 این کمپانی‌ها با فشار جدی‌ای برای کاهش اندازه خود پس از طریقه چشمگیر خود تا سال 2000 روبرو شدند. در سال 2002 کمپانی‌های اصلی این صنعت به ترتیب اندازه عبارتند از Baan, J.D. Edwards, People Soft Oracle, SAP در این دوره .J.D. Edwards برای دستیابی به سهم بازار بیشتر و رشد کسب و کار تحلیل‌های زیادی انجام داد. راه‌حل‌های بدست آمده از این تحلیل‌ها شامل خرید کمپانی‌های رقیب، ادغام و یا سرمایه‌گذاری‌های جدید برای توسعه محصولات می‌گردید. سرانجام در 31 اکتبر 2002 گریک کان‌ ری رئیسPeople Soft  با باب داکووسکی رئیس شرکت J.D. Edwards تماس گرفته و در مورد ادغام دو کمپانی با هم به تبادل نظر پرداختند. ادغام این دو کمپانی از چند جهت برای دو طرف جذاب بود زیرا اولاً محصولات دو شرکت مکمل هم بودند – .J.D. Edwards در زمینه‌های ساخت و تولید، حسابداری و مالی قوی بود و People Soft دارای محصولات قوی در زمینه منابع انسانی بود – ثانیاً تداخل بسیار کمی بین محصولات دو شرکت وجود داشت. نکته دیگر این بود که ادغام این دو کمپانی باعث به وجود آمدن کمپانی‌ای بزرگتر از oracle می‌گردید یعنی تبدیل شدن رقیب اصلی SAP ادغام این دو کمپانی در 3 ژوئن سال 2003 اعلام گردید. در جمعه همان هفته یعنی در 6 ژوئن و در کمال شگفتی oracle پیشنهاد خرید People Soft را مطرح نمود. ادغام نهایی دو کمپانی People Soft J.D. Edwards در آگوست 2003 نهایی گردید و دو کمپانی فرصت یافتند تا درمورد پیشنهاد خرید oracle تصمیم بگیرند با وجود مخالفت‌های زیادی که در اروپا و آمریکا بر اساس قانون تجارت آزاد و جلوگیری از انحصار بر سر راه این پیشنهاد وجود داشت سرانجام در ژانویه سال 2005 این ادغام نیز صورت پذیرفت. بدین ترتیب 5 بازیگر اصلی صنعت Erp تنها به دو شرکت oracle و SAP تقلیل یافتند.

2-2 ضرورت مطالعه شاخص‌های عملکردی ERP

در این مبحث به ضرورت مطالعه شاخص‌های عملکردی می‌پردازیم

تا اینجا عمده‌ترین موانع و معضلات پیش‌روی پیاده‌سازی سیستم‌های ERP مورد مطالعه قرار گرفته می باشد. به دلیل اینکه هواپیمایی هما نرم‌افزار Oracle E business را پیاده‌سازی کرده می باشد در اینجا مروری خواهیم نمود بر تجربیات پیشین پیاده‌‌سازی این تامین‌کننده نرم‌افزار در سال 2009 سهم بازار هرکدام از تامین‌کنندگان طراز اول جهان به شکل زیر بوده می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

سهم بازار تامین‌کنندگان ERP

Tier II

%30

Ms Dynamics
%15

Oracle

 

SAP %30

شکل 2-1 سهم بازار تامین‌کنندگان ERP

 

 

شکل 2-1 سهم بازار تامین کنندگان

 

 

مقصود از تامین‌کنندگان Epicor Tier II شرکت‌های Sage، Infor، IFS، QAD، Lawson و CDC software می باشد. زمان لازم برای پایان پروژه پیاده‌سازی با در نظر داشتن انتظار سازمان‌ها از این زمان در شکل زیر آمده می باشد. برای تامین‌کنندگان اصلی ERP در شکل 2-2 متوسط زمان انتقال 1302 ماه بوده و 48 درصد از بهره گیری‌کنندگان از ERPهای سطح 1 (سپ، اوراکل و مایکروسافت) برش از زمان مورد نظرشان برای پیاده‌سازی زمان صرف پیاده‌سازی کرده‌اند.

 

 

طولانی‌تر از زمان مورد نظر 35%
کوتاه‌تر از انتظار 22%
 برابر با زمان مورد نظر 43%

 

شکل 2-2 متوسط زمان انتظار

51 درصد از کل پروژه‌های ERP با بودجه بیش از بودجه پیش‌بینی شده به پایان می‌رسند. و این رقم برای تامین‌کنندگان سطح یک 53 درصد می باشد. فقط به گونه متوسط 25 درصد از هزینه‌های کل پیاده‌سازی مربوط به خرید نرم‌افزار می باشد برای تامین‌کنندگان سطح یک، متوسط زمانی که طول می‌کشد سرمایه‌گذاری انجام شده بازگردد حدود 302 سال می باشد. درمورد سطح رضایت سازمان‌ها از سیستم جدید فقط 18 درصد از سازمان‌ها بهره گیری‌کننده از ERPهای سطح یک از سیستم خود بسیار راضی‌اند.

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

لینک متن کامل این پایان نامه با فرمت ورد